Article 1

Azt mindenki tudja, hogy Magyarország egy lovas nemzet, a történelmünk kezdete óta szorosan kötődünk a lovakhoz. A magyarok története lovas nomád népként kezdődött, a lovak nem csak a mindennapok része, hanem a magyar harcosok elengedhetetlen társai is voltak. Kassai Lajos, a modern lovasíjászat megalapítója ehhez a hagyományhoz tért vissza.

Ebből a bejegyzésből közelebbről is megismerheted a lovasíjász sport, vagy inkább harcművészet lovait. Megtudhatod, hogy milyen tulajdonságaik vannak, hogyan képzik őket, és megismerheted azt a lovat is, aki segítségével Kassai Lajos megalapította a sportot. Bár maga a harcművészet és a mögötte álló történelem is nagyon izgalmas, mi a lovakra fogunk koncentrálni.

Mi az a lovasíjászat?

Mielőtt elkezdenénk a lovakkal foglalkozni, először is tisztázzuk, hogy mi az a lovasíjászat. Alapvetően egy hagyományőrző sportág és harcművészet, amelynek a lényege az, hogy mozgó ló hátáról lövünk íjjal. Ennél persze sokkal összetettebb a valóságban, hiszen ahhoz, hogy mozgó lóról tudjunk nyilazni, több területen is gyakorlottnak kell lenni:

  • Ki kell építeni egy nagyon bensőséges bizalmi kapcsolatot a lóval.
  • Jól kell tudni íjjal célba lőnni.
  • Jól kell tudni lovagolni.
  • Tudni kell fegyelmezetten, kitartó gyakorlás révén mindezt egyszerre csinálni.

És ez még mindig csak a kezdet! A profi lovasíjászok más fegyvernemekhez is értenek, otthon vannak a hagyományőrzésben, és nem utolsó sorban remek fizikai formában vannak. Akit részletesebben is érdekel a lovasíjászat, a következő videóban láthatnak egy kis ízelítőt róla.

Kassai Lajos, a modern lovasíjászat megalapítója

Bár a magyar történelem első évszázadaiban a lovasíjászat a mindennapok része volt, a honfoglalás után eltűnt ez a hagyomány. Kassai Lajos életműve ennek a hagyománynak az újra felfedezése és a mai világhoz való igazítása. Ő a modern lovasíjászat megalapítója. Mára már világszerte megtalálhatjuk az általa jóváhagyott lovasíjász iskolákat és versenyeket, valamint autentikus íjakat, nyergeket és felszerelést is vásárolhatunk tőle.

Beszéljünk végre a lovakról!

Most, hogy már nagyjából átlátjuk, hogy mi is az a lovasíjászat, milyen keretek között működik, és mi a lényege, ideje rátérünk a lovakra. Az eddigiekből is látható, hogy a lovak központi helyet töltenek be ebben a harcművészetben.

Az íjászok képzése mellett a lovak képzése is alapvető fontosságú. De legalább ennyire fontos ismerni, tisztelni, nevelni és szeretni az állatot. Ló nélkül nincsen lovasíjászat. Lássuk, hogy mit lehet tudni ezekről a lovakról!

Milyen lóra van szükség a lovasíjászathoz?

Meglepő módon nincs szükség bajnok lovakra ahhoz, hogy valaki jó lovasíjász legyen. Bár a sport rendkívül összetett és hatalmas gyakorlatot igényel a lótól is, alapvetően nem a genetikán, hanem a képzésen alapul a ló alkalmassága. Kis túlzással azt is mondhatnánk, hogy bármilyen egészséges ló megfelel, ha tudunk vele együttműködni.

Kassai Lajos egy interjúban elmondta, hogy mivel ebben a sportban nem kell a lónak ugrania, ezért nincs szükség drága lóra.

Így folytatja: “Egyetlen egy dolog kell: hogy én harmóniában legyek a lóval.” Hozzáteszi, hogy egyszerű lovakkal dolgozik, de őket nagyon jól képzi ki.

Kassai egy nyugalmazott angol telivér lovon alapította meg a harcművészetet. A lóval rosszul bántak, túlterhelték, beteg és sérült volt, amikor Kassai megvette. A lovasíjász ennek a lónak segítségével dolgozta ki a rendszerét, és eközben az állat felépült és megerősödött. Két tanulsága is van ennek a történetnek: még egy nyugalmazott és beteg ló is elég, ha jól bánunk vele, valamint a lovasíjászat nem kihasználja, hanem élteti a lovat.

Napjainkban jellemzően olcsó kunfakó lovakat alkalmaznak a sporthoz.

Mire tanítják a lovakat?

A képzés zárt ajtók mögött történik, csak a lovasíjászok ismerik a teljes képzési folyamatot. Néhány alapvető jellemzőjét azonban Kassai és társai bemutatják az érdeklődőknek. Ebből az derül ki, hogy a lovaknak elsősorban kiegyensúlyozottnak és nyugodtnak kell lenniük, erre is nevelik őket. De talán a legfontosabb az, hogy bízzanak a lovasukban. Ez tehát a lovak képzésének a lényege.

A bizalom és a nyugalom kiépítéséhez rendkívül jól kell bánni a lovakkal, de közben el is kell tőlük várni a munkát. Ezek a lovak nincsenek túlterhelve, természetüknek megfelelően vannak tartva, ezért motiváltak a munkára.

A képzés ezen szakaszában a lovak még csak egy helyben állnak, nem üli meg őket a lovasuk. A cél az, hogy az állatok annyira bízzanak a gazdájukban, hogy a lovaglás és íjászat során engedelmeskedjenek és ne ijedjenek meg. Látható, hogy olyan nyugodtak, hogy még a fegyver dörrenésétől sem ijednek meg, még csak össze sem rezzennek.

Röviden a kunfakóról

Említettük, hogy főként kunfakó lovakat tartanak a lovasíjászok. A rengeteg lófajta közül azzal emelkedik ki, hogy magyar tenyésztésű és rendkívül megbízható. Lássuk a főbb tulajdonságait!

  • Nagyon nyugodt természetű
  • Izmos és fürge
  • Fakó szín, nagy és fekete szemek
  • Közepes marmagasságú

A nyugodt, barátságos természete miatt szokták családbarátnak is mondani, valamint a lovasíjászok és hagyományőrzők kedvelt lófajtája. Jól kiegyensúlyozott a teljesítménye, kedveli a hosszabb túrákat is.

Csakúgy, ahogyan a lovasíjászat, úgy a kunfakó lovak is ideálisak bárki számára, aki igazi szenvedéllyel akar foglalkozni lovakkal.